fbpx
Adéla třetinová
osobní rozvoj & fitness

Jak se uzdravit a jak jsem se uzdravila já

Stále to svědění, kýchání, pálení očí. ,,Kdy už to skončí? Co když mě zítra zase budou bolet oči?” Říkala jsem si… Léky mi nepomáhaly a já se jen těšila, až skončí jarní období alergií. Nyní už vím, že to o lécích není. Vše se dá léčit zdravou stravou, pohybem a psychikou. Jak toho docílit a uzdravit se? A jak vlastně vypadal můj příběh?

uzdravit

Nic nepomáhalo

Všechno to začalo už od mého dětství. Jako první mi v pěti letech zjistili astma a poté se k tomu přidala alergie, chronická rýma, oteklé oči, svědění očí a tak dále. Pamatuji si, jak se mi v pubertě dělalo dost nepěkné akné a absolutně žádný krém mi na to nepomohl. Alergie se u mě nejvíce projevovaly hlavně na jaře a v létě, kdy jsem se probouzela se slepenýma očima a modlila se, aby už byl konec. Aby nastal den, kdy bych měla krásné oči a nepociťovala to neustálé svědění. Často jsem se za ty opuchlé oči styděla. Rýma ta se bohužel neprojevovala jen v létě, ale po celý rok. Od dětství jsem u sebe neustále musela nosit kapesníky, protože jsem pořád smrkala a fakt jsem nezažila ani jeden den bez kapesníku. Jsem ale vděčná, že jsem nikdy neměla nic zlomeného a nebyla v nemocnici. Ale můžu říct, že i tyhle moje problémy bylo pro mě jedno velké utrpení… 

První zlom

V mých 17 letech nastal ZLOM. V té době jsem začala jíst zdravě, pít čistou vodu a každý den běhat nebo cvičit, protože jsem chtěla jako puperťačka být co nejhubenější a vypadat hezky. O mojí cestě k vysněné postavě se dočtete TADY. Už asi po měsíci, co jsem jedla zdravě a cvičila, tak mi zmizela rýma. Najednou ten pocit, kdy jsem přestala poprvé v životě smrkat a nenosit u sebe kapesníky! Chápete to? Pocit k nezaplacení! V té době jsem ale ještě nevěděla, že to bylo právě zdravou stravou… 

Takže první věc je opravdu ZDRAVÁ STRAVA. Náš zdravotní stav a imunita se odráží od našich STŘEV. Pokud jíme hodně cukru, tučné a solené věci a pijeme alkohol, tak jsou naše střeva zanesená – trpíme alergiemi, akné, dýchacími potížemi, ekzémem, migrénami, bolestmi kloubů a podobně. Proto je tedy první věcí ZAČÍT JÍST ZDRAVĚ. Udělá vás to zdravými, budete mít plno energie a změní se samozřejmě i vaše postava. 🙂 

uzdravit

Naše zdraví se odvíjí od stavu našeho střeva

I když jsem jedla zdravě a byla zdravá, tak se mi po dvou letech zdravého životního stylu objevily velké problémy s okem, jak můžete vidět na fotce vlevo (fotka vpravo je aktuální). V té době jsem ještě pořád detailně nevěděla, jak funguje lidské tělo a naše střevo. Jedla jsem sice zdravě, ale zároveň jsem jedla dost nezdravě, protože byly v té době letní prázdniny, jak jsem ještě chodila na střední školu. A já jsem si dopřávala i pizzy, hamburgery a občas jsem se přejedla. To z toho důvodu, protože jsem dřív jedla striktně zdravě, a tak jsem si to jídlo chtěla užít… Takže doporučuji každému z vás – nikdy se neomezujte, protože zakázané ovoce chutná nejlépe. Jezte zdravě, ale neodpírejte si kousek dortu, jednou za čas je to úplně v pořádku. Jak už jsem tedy psala, tak občas jsem se přejedla, tudíž mé trávení a mé střevo nebylo vůbec OK. A víte, co tomu uškodilo nejvíc? V té době jsem pila tvrdý alkohol, protože jsem ještě na střední škole dost pařila a s kamarády si ho dopřála. Nyní mi to tedy dává všechno smysl. Takže doporučuji – omezte alkohol, jezte vyváženě a jakékoli vaše problémy začnou mizet. 

Ne všechno tvářící se zdravě je zdravé

Další můj problém se objevil před rokem a půl, kdy se mi začala dělat na obličeji vyrážka ve formě akné – viz fotka vlevo (fotka vpravo je aktuální). Často se mi vracela, až jsem si řekla dost! Začala jsem studovat vše o zdravé stravě do hloubky. Přišla jsem na to, že ne všechno tvářící se zdravě je zdravé. Dále jsem si udělala kurz Výživového poradce a zjistila toho o lidském těle a fungování střeva ještě o něco víc. Obrovskou změnu jsem vypozorovala, když jsem ze stravy vyloučila ARAŠÍDY a SÓJU. Tyto potraviny jsou totiž alergeny. To ale neznamená, že to musí vadit i vám. Proto doporučuji každému z vás, abyste poznávali své vlastní tělo a vyhodnocovali, co mu dělá dobře a co ne. Každý jsme individuální, každému tělu vyhovuje něco jiného, takže sebereflexe je opravdu důležitá. Nikdo jiný to za vás nevyřeší – ani doktor, ani léky. Jen vy sami víte, po jakých potravinách se cítíte dobře a po jakých špatně.

uzdravit

Kvalitní potraviny a vnější prostředí

Kromě toho jsem vyloučila ultrazpracované produkty a začala jíst PŘIROZENÉ POTRAVINY. A proto ne všechno, co se nazývá zdravé, je vlastně zdravé. Přestala jsem si kupovat proteinové tyčinky plné přidaných sladidel a nepěkných látek. Přestala jsem si kupovat tofu, různé polotovary, nekvalitní šunky a podobně. V malém množství je tohle všechno V POŘÁDKU. Ale já jedla tofu 4x týdně a to bohužel není úplně OK. Začala jsem jíst přirozené a celistvé potraviny, které tělu a střevu dělají nejlépe. To jsou takové potraviny, které nejsou nijak zpracované a jsou připravené rovnou ke konzumaci. Není v nich žádná chemie a tak dále. To jsou přílohy jako brambory, rýže, batáty, pohanka, těstoviny z červené čočky a ovesné vločky. Dále vajíčka, kvalitní hummus, opravdu kvalitní šunka, sýry, tvarohy a hlavně taky ovoce a zelenina.

Dále jsem zařadila probiotické potraviny prospěšné pro střevo. To je vláknina (v ovesných vločkách, v ovoci a zelenině), kefíry a kysané výrobky (kysané mléčné výrobky, kysané zelí, kombucha). A nesmím zapomenout ani na vitamíny, které vyživují naše tělo a bohužel jich ve stravě není dostatek. Užívám komplex vitamínů + Omega-3 mastné kyseliny, které působí PROTIzánětlivě. Ty jsou pro tělo velmi důležité, protože pokud máte v těle převahu Omega-6, které působí PROzánětlivě, tak i proto se vám může tvořit akné a další zdravotní problémy. Omega-3 dále konzumuji v chia semínkách, ve lněném semínku a rybách.

Dalším vlivem je vnější prostředí. Přestala jsem používat micelární vody a další nekvalitní odličovače. Nejčastěji se odličuji LumiSpa anebo mlékem Mixa. Pokud byste chtěli LumiSpa zařídit se slevou, tak není problém, můžete mi napsat. Make-up jsem přestala úplně používat a používám jen přírodní korektor od značky Alverde a občas pudr také od této značky. 

uzdravit

Největší faktor – psychika

Poslední důležitou věcí je PSYCHIKA. V době toho akné mě občas některé věci stresovaly. V té době jsem si to neuvědomovala, ale teď už to zpětně vidím. Můžu vám říct, že 90% nemocí je vytvořeno PSYCHIKOU. Ne nadarmo vzniklo slovo N-EMOCE. 🙂 Takže jestliže vás bolí hlava nebo máte akné nebo máte alergie a podobně, tak se dejte do KLIDU a pracujte na sobě. Meditujte, dělejte to, co vás baví a obklopujte se skvělými lidmi. Podle mě se tehdy ty mé alergie a chronická rýma vytratily kromě stravy i proto, protože jsem se začala hýbat. Díky tomu se mi vyplavovaly endorfíny, běháním a cvičením jsem ze sebe dostala veškerý nahromaděný stres a zklidnila jsem se. 

Shrnutí

Abych to shrnula – klíčové je mít zdravé střevo. Omezit cukr, alkohol, tučné věci. Zařadit vlákninu, probiotické potraviny a dostatek vody. Dále mít nějaký pohyb, který vás bude bavit. A ten nejdůležitější bod je vaše psychika. Proto se osobnostně rozvíjejte, meditujte, poznávejte své tělo i svou duši a omezte v životě co nejvíce věcí, které vám nedělají radost. Poznávání sám sebe je cesta na celý život a já se taky stále učím. 🙂 S láskou, Adéla. ♥

Zdraví máš jen jedno, tak na něj mysli
a nedávej do svého těla nesmysly.
Ono ti to s láskou vrátí
a vše k dobrému se obrátí.
Budeš zdravý, plný energie a fit
a ty začneš opravdu radostně žít.

Pokud Vám pomáhají mé články, videa, recepty, cviky a další má tvorba, tak mě můžete podpořit příspěvkem. Vážím si jakékoli částky a mockrát Vám děkuji. Díky tomu můžu pro Vás i nadále tvořit věci, které Vám budou pomáhat, motivovat, inspirovat a vzdělávat Vás.
Mé číslo bankovního účtu: 276792731/0300
Děkuji, děkuji, děkuji. ♥

-Program Vysněné Tělo a Motivační kuchařka – klikni ZDE
-Chci odebírat nové články – klikni ZDE
-Rady, tipy, recepty a můj každodenní život v InstaStories na mém Instagramu
-Rady, tipy, recepty a cvičící videa můžete sledovat na mé Facebookové stránce
-Má videa najdete tady na mém YouTube kanálu

uzdravit

4 Responses

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *