fbpx
Adéla třetinová
osobní rozvoj & fitness

Proč se stále zaměřujeme na chyby a nedostatky?

Místo toho, abychom druhé, ale hlavně SAMI SEBE oceňovali, tak spíš vždy jako PRVNÍ vidíme jejich chyby a nedostatky. Vždyť to není správné… Měli bychom se naučit zaměřovat na věci, které nám jdou a chválit sami sebe a ostatní a ne jen neustále všechno kritizovat… Proč to tak vůbec je? Proč jsme naučení vidět vždy jako první chyby?

Od malička, když jsme chodili do školy, jsme slýchávali ,,Musíš zlepšit tohle a tohle, to ti nejde.” Místo toho, aby se zaměřovali na to, co nám jde – třeba krásně zpívat nebo tančit a podporovat nás v tom! – tak nám neustále vtloukali do hlavy, že se musíme zlepšit v matematice, že se musíme konečně naučit dokonale pravopis a podobně. Zkrátka když někdo pořád poukazoval od našeho dětství na naše chyby a byli jsme málo chváleni, tak se to pak projeví, když jsme starší. Máme tendenci kritizovat, poukazovat na chyby, zabývat se vlastními nedostatky, nadávat sami sobě, že jsme něco pokazili, nevěříme sami v sebe, že něco dokážeme a tak dále. A pak to končí tím, že si nevěříme, že se hádáme s ostatními, protože máme tendenci jim něco vyčítat a málokdy pochválit.

Je třeba tohle změnit a začít se chválit. Chválit se za každou maličkost, za každý pokrok, který uděláme. 🙂 Místo toho, abychom se kritizovali, že ještě pořád nejsme dobří (např. ve zpěvu, v tenisu, ve fotbale, v józe,…), tak se pochvalme, že jsme s tím vůbec začali a že děláme alespoň malé pokroky! Je důležité se chválit a ocenit sám sebe! Když se člověk neustále kritizuje, tak ničeho nedosáhne a za chvíli všechno vzdá! Taky je správné ocenit a pochválit druhé a né si jen všímat chyb, které dělají. Každý člověk dělá chyby, tak proč na to pořád upozorňovat a vyčítat jim to? Každý jsme nějací a tím, že druhému neustále něco vyčítáme, si akorát tak pokazíme vzájemné vztahy. Zkuste se začít každý den za něco ocenit, aspoň za nějakou maličkost, kterou jste přes den udělali. 🙂 Anebo se pochvalte za to, co se vám na vás líbí. 🙂 A to samé platí u druhých. Někdy si zkuste všimnout toho, co všechno pro vás dělají. Oceňte je, když se jim něco povede, místo toho, abyste je zkritizovali, že to mohli udělat lépe… Pochvalte je, když se vám na nich něco líbí. 🙂 Je to krásný pocit někoho pochválit, udělat mu radost, podpořit ho v tom, co dělá. Oni vám to brzy začnou oplácet a začnou vás chválit a podporovat taky. Podporujme i sami sebe v tom, co děláme a půjde nám to lépe a lépe. Když přestaneme na sobě pořád vidět nějaké nedostatky, tak si jich přestanou všímat i druzí, to mi věřte. Okolí nám vždy zrcadlí nás samotné. To, co si o sobě myslíme a to, jak se vidíme, tak takhle nás vidí i ostatní. Když o sobě neustále smýšlíme špatně a kritizujeme se, tak jak můžeme chtít, aby nás druzí viděli nádherně a chválili nás? Jestli chceme změnit okolí, tak musíme začít sami u sebe… 🙂 

Takže abych to shrnula. Mějte rádi sami sebe, chvalte se, oceňujte se. 🙂 Všímejte si na druhých jejich kladných stránek a chvalte je. Uvidíte, že se vám to vrátí. Oni a další lidé vás taky začnou chválit a váš svět bude najednou krásnější. 🙂 Děkuji za přečtení článku a žijte v lásce.

Life with Adél

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *